24.7.08

zlinsky pivo

Çek cumhuriyetinin şipşirin bir şehri olan Zlin, Tomaş Bata tarafından kurulmuştur, Kendisi bildiiğiniz bata ayakkabılarının kurucusudur.
Bu orta yerinde fabrika bululunan bit kadar şehrin kutu kutu bir mimarisi vardır, Gökdelen dedikleri 16 katlı bir binaları vardır. Bit kadar olmasına karşın 2 tane üniversitesi vardır.
Bir bata tutturmuşlardır başka bir bok bilmezler her restoranda barda posterleri afişleri vardır. Aslında adam ölmüş gitmiş üvey kardeşi de fabrikayı kanadaya taşımış siklemezler Tomaşı ve Jan antonini canı gönülden severler.

Zlinde gün yaşlı amcaların büfede (heart of zlin) shot atmasıyla başlar, teyzeler ve amcalar krematoryuma günlük ziyaretlerini yaparlar, insanlar pazarda dolaşırlar, punk ve emo kılıklı pazarcı abi ve ablalardan alışverişlerini yaparlar, köpek gezdiririler. Kahve diye habire latte içerler, su niyetine bira tüketirler (gerçektende sudan ucuz çünkü). Havanın kararmasıyla zaten boş olan sokaklar iyice tenhalaşmaya başlar. restoranların mutfakları 10da, barları 11de kapanır.
Evinize gidip içmekten başka şansınız yoktur. Yemek masasının üstünde baharat yerine bir kavanoz ot görmek hiç şaşırtıcı değilidir
Zlinlilerin sürekli sarhoş olmasına şaşmamak gerekir çünkü bu aptal şehirde içmekten başka yapıcak bir şey yoktur.

Nazdravi

Don't drink it!
It has no culture!

Hiç yorum yok: